Sign the Guestbook
The Dobra Szlachecka Society Guestbook
Thanks for visiting my website. Please leave your comments...
Total Entries: 100   Entries Viewed Per Page: 10
[1] 2 3 ... 10
Name Comments
100) Jan Popiel 
Location:
Mississauga, Ontario Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/58.0.3029.110 Safari/537.36 Edge/16.16299
Monday, December 10, 2018 11:10 AM Write a comment

W Dobrej kolo Sanoka maja priorytety.
Stoi tam cerkiew, a obok niej zdezelowany budynek dawnej plebanii. Plebanie postawiono w 1903 roku, dzialke dal nieodplatnie Zyd, plebania zawiadywal do 1946 ksiadz Hajdukewycz, pozniej mieszkali tam bezdomni, byl sklep GS-u, dwa lata temu wies wygrala o plebanie sprawe w sadzie i teraz ma na wlasnosc duza dzialke, i to co na niej stoi. Wies, najwieksze solectwo w Gminie Sanok, ma las, lwia jego czesc zostala oddana za postawienie i remont mostu, ale wies nie ma pieniedzy, no i ma inne priorytety.
Te plebanie nalezy wyremontowac, mnie sie podoba jej architektura, stoi ona na tej czesci Dobrej zwanej Hubalowka, ktos niestety postawil domek, ktory zaslania plebanie, gdy sie wkracza do Dobrej z Mrzyglodu. Moze wies zadecyduje, zeby ja rozebrac i postawic cos nowego. Wtedy powinno to byc zaprojektowane przez najlepszego architekta w kraju.
Na przyklad Stanislaw Krycinski z Warszawy, chemik, byl w czwartej klasie na koloniach w Dobrej, mieszkal w budynku szkoly i w rezultacie napisal pozniej w doroslym zyciu wiele ksiazek o Bieszczadach i Podkarpaciu. Moze by tam postawic cos z kilku pokojami dla kolonistow, a moze zbudowac Centrum Pojednania, miejsce spotkan, z malym muzeum, hotelik.
Podaje ponizej link do strony internetowej pokazującej projekty współfinansowane z funduszy UE na terenie Podkarpacia, chodzi o rewitalizacje z myślą o plebani. Może to będzie inspiracją. Można skupić się też na funkcjach turystycznych lub edukacyjnych. Może przekształcić parafię na obiekt przybliżający zgodne współżycie Dobrzan rozmaitych wyznań i przynależności etnicznej (Ukraińcy, Polacy, Żydzi) na przestrzeni kilku wieków? Przecież wszystko zaczęło się psuć między nimi dopiero na początku XIX w. Myślę, że taki temat miałby potencjał do stworzenia czegoś dobrego nie tylko dla Dobrej, ale też dla znacznie szerszej społeczności i mógłby przyciągać w te okolice nie tylko miłośników starych cerkwi. Zbudujmy w Dobrej centrum Pojednaia, gdzie mogliby sie spotykac wysiedleni na Ukraine w 1946 i wczesniej z tymi, ktorzy opuscicili Dobra rok pozniej, do Dobrej przyjezdzaja Amerykanie, ktorych przodkowie opuscili Dobra pod koniec XIX wieku.
Projekty - Mapa Dotacji UE
Serwis Mapa Dotacji UE prezentuje opisy wybranych projektów realizowanych w Polsce, współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Zawiera opis ponad 700 projektów, na realizację których beneficjenci uzyskali dotacje z Funduszy Europejskich. Opisy te są wzbogacone fotografiami, prezentacjam...
mapadotacji.gov.pl
Jak ktos ma jakis pomysl prosze go przyslac , podyskutujemy w naszej grupie The Dobra Szlachecka Society na Facebooku.
Pan posel Piotr Uruski (9 grudnia 2018)napisal do mnie:
Any wniosek mogl byc realizowany musi go złożyć Gmina. Taka jest procedura, poseł tego zrobic nie może.

Jan Popiel Saturday, February 9, 2019 08:29 PM
Kiedy dowiedzialem sie, bodajze rok czy dwa lata temu, ze wies dostanie plebanie do rozbiorki, no chyba o budynek plebanii byl ten proces sadowy, to zaraz zadzwonilem, i wyslalem dwa listy do jednego z dyrektorow KGHM, pracowalem tam kiedys jako mechanik maszyn dolowych, aby przyslano zaraz do Dobrej blache miedziana, zeby pokryc dach plebanii, podalem numer telefonu pani soltys Dziurdziewiczowej ale sprawa zdaje mi sie nie znalazla odzewu.
99) Olga Uhryn 
Location:
Polska Location
IP logged Mozilla/5.0 (Linux; Android 5.1.1; SM-J320FN) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/70.0.3538.80 Mobile Safari/537.36
Tuesday, November 13, 2018 11:15 PM Write a comment

Witam wszystkich
Szufam rodziny Mojej babci Olgi Córki Michała i Katarzyny . Michał UHRYN Katarzyna prawdopodobnie Filip. Babcia miała z tego co wiem dużo rodzeństwa ja wiem o istnieniu Romana i Michala . Poszukuję jak najwięcej informacji na temat tej rodziny . Babcia ponoć miała nieslubna córkę która wyjechała do Ameryki . Z innymi zastępczymi rodzicami . Poszukuje jak najwięcej informacji na temat rodziny Babci . Bardo proszę o pomoc jak ktoś coś będzie miał proszę pisać na podany e mail szymonh292@wp.pl
98) Justyna Siodłowska 
Location:
Gdynia Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; Trident/7.0; rv:11.0) like Gecko
Thursday, November 8, 2018 11:58 AM Write a comment

Witam. Poniżej krótka historia mich powiązań z Dobrą.
Moja babcia Anna z domu Burdziak (1914-1999) urodziła się na Woli Krecowskiej, obok Tyrawy Solnej. Jej rodzice Katarzyna z domu Czomko (1896-1965) i Mike (Mikołaj?) Burdziak pochodzili z Dobrej. Według rodzinnych przekazów Mike był wolnym duchem, grał na skrzypcach, miał dłuższe włosy i nosił w uchu kolczyk. Babcia Anna miała jeszcze młodszą siostrę Marię. Gdy dziewczynki były małymi dziećmi, rodzinę opuścił ojciec. Przypuszczano, że zmarł za granicą. Przyszła kartka pocztowa z informacją, że został pochowany na cmentarzu na Sycylii. Prababcia ponownie wyszła za mąż i urodziła jeszcze pięcioro dzieci. Jej nazwisko po drugim ślubie brzmiało Tymcio. W 1947 roku w ramach Akcji Wisła została wraz z rodziną wysiedlona w okolice Olsztyna. W tym czasie moja babcia Anna miała już 33 lata i mieszkała w Sanoku. Po kilku latach udało jej się sprowadzić swoich bliskich z powrotem w rodzinne strony. Przypuszczam, że te czasy były bardzo trudne dla mojej rodziny, gdyż nigdy się o nich nie wspominało. Całą wiedzę, którą obecnie posiadam zebrałam ze strzępków informacji uzyskanych od moich krewnych. Jakiś czas po II Wojnie Światowej niespodziewanie odnalazł się mój pradziadek Mike. Mieszkał w USA i w międzyczasie założył nową rodzinę. Zaczął utrzymywać ze swoją porzuconą córką kontakt korespondencyjny. Moja mama z rozrzewnieniem wspomina cukierki, które otrzymywała od dziadka w paczkach z USA (będąc dzieckiem, lata 50-te XX w.). Informacja o dziadku była jednak utrzymywana w tajemnicy ze względu na porzuconą żonę. Prababcia Katarzyna nigdy nie dowiedziała się o tym, że została bigamistką. Wiem, że babcia Anna miała jeszcze przyrodnie siostry ze strony ojca. Podobno mieszkały na Brooklynie.
Strona prowadzona przez pana Jana Popiela jest dla mnie skarbnicą wiedzy o moich przodkach. Odkryłam ją dopiero w tym tygodniu. Składam podziękowania za ogrom pracy włożony w jej przygotowanie i ciągłą aktualizację. Jeżeli ktoś z Państwa dysponowałby jakimiś informacjami na temat Katarzyny Czomko i Mike'a Burdziak, będę wdzięczna za każdy mail. Interesują mnie także dane genealogiczne z Dobrej z II poł. XIX w. i początku XX w.
Pozdrawiam.
97) Peter 
Location:
Trinidad Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/67.0.3396.99 Safari/537.36
Saturday, July 28, 2018 10:27 AM Write a comment

Very interesting and informative site. My thanks to Jan and Slawomir for their help in my Popiel and Konaszewicz research many years ago.
96) Victor Labate 
Location:
Athens, Greece Location
IP logged Mozilla/5.0 (Linux; Android 7.1.1; SM-J510FN Build/NMF26X) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/67.0.3396.87 Mobile Safari/537.36
Tuesday, June 19, 2018 07:33 AM Write a comment

I met Jan years ago and I currently live in Athens. It was a pleasure to get to know Jan's roots in such a beautiful place. The photos are great but I do regret that I do not know Polish neither Ukrainian two languages beside Latin in which history of the village was written.
95) Fedorowicz 
Location:
Frankfurt am Main / Karlino Location
IP logged Mozilla/5.0 (iPhone; CPU iPhone OS 11_3 like Mac OS X) AppleWebKit/605.1.15 (KHTML, like Gecko) Mobile/15E302 [FBAN/MessengerForiOS;FBAV/170.1.0.57.96;FBBV/113832539;FBDV/iPhone9,2;FBMD/iPhone;FBSN/iOS;FBSV/11.3.1;FBSS/3;FBCR/Vodafone.de;FBID/phone;FBLC/d
Saturday, June 16, 2018 10:37 AM Write a comment

Witam w książce gości na stronie poświęconej historii Dobrej, oraz genealogii rodu Popielów.
Ogrom włożonej pracy, oraz jej wysoka profesjonalność budzi moje najwyższe uznanie dla autorów tego przedsięwzięcia.
Jednocześnie podczas czytania nasunęły mi się dwa wątki osobiste:
Pierwszy z nich związany jest z tamta okolica, gdyż z tej ziemi wywodzi się rodzina mojej mamy. Mama urodziła się we wsi Brzuska, bardzo blisko od Dobrej, jej ojciec, Michał Duda miał tam odziedziczone po rodzicach gospodarstwo rolne. Moja prababcia nosiła nazwisko Krajewska i była Polką, pradziadek Duda natomiast miał korzenie ukraińskie. Moja babcia pochodziła z sąsiedniej wsi Jasienica i nosiła nazwisko denarze, a jej mama była z domu Stadnik. Była to rodzina polska.
Zarówno mama, jak i jej siostra wielokrotnie wspominają z grozą czasy powojenne, kiedy to ludność miejscowa bezlitośnie mordowała się nawzajem. Były to straszliwe czasy, rodzina mojej babci była podzielona narodowościowo, a wiec niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia groziło nieustannie wszystkim członkom tej rodziny, głównie od ukraińskiej powstańczej armii, ale nie tylko, gdyż zdarzały się również akty odwetowe.
Kiedy w ramach akcji „Wisła” prawie cudem ocalała rodzina została wysiedlona na ziemie zachodnie, a konkretnie do Mirosławca, koszmar przeżytych lat z czasem się zatarł w pamięci, ale dziadkowie nigdy już nie poczuli się na Pomorzu, jak u siebie. Żyli z dnia na dzień i zupełnie nie troszczyli się o dane im poniemieckie mienie, którego tak naprawdę wcale nie chcieli..
A ich wieś, a właściwie ta część, w której poprzednio mieszkali, została spalona, nie pozostał nawet kamień na kamieniu i teraz jest tam pole orne.
Godnym wspomnienia byłoby również, że dwóch najstarszych braci mojej mamy zostało w czasie wojny wywiezionych do Niemiec, z których młodszy po wojnie wyemigrował do USA, mieszkał w New Yersey i jego potomkowie żyją tam dotychczas. Odnalazł po wojnie korespondencyjnie swoich rodziców i utrzymywał kontakt z rodzina aż do śmierci. Starszy brat natomiast prawdopodobnie zginął, choć jego losy są rodzinie nie znane.
Drugi osobisty wątek to ten, że moja mama już na terenach zachodnim poznała swojego przyszłego męża, a mojego ojca, który nosił nazwisko Myszka.
Bardzo nie lubiłam tego nazwiska do czasu, gdy przeczytałam legendę o królu Popielu.
No bo kto go zjadł?
W okolicach Chojnic, Białego Boru i okolicznych wiosek to nazwisko jest bardzo popularne i niejednokrotnie udało mi się poznać członków tej licznej rodziny.
Tyle chciałabym wnieść wiadomości do historii przeżytej przez moja rodzine i mam nadzieje, że te fakty być może kogoś zainteresują.
94) SLAWOMIR DOBRZANSKI 
Location:
Manhattan, Kansas Location
IP logged Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_11_6) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/65.0.3325.162 Safari/537.36
Sunday, March 25, 2018 01:54 AM Write a comment

(94) Zalaczam zdjecie ze spotkania z uczniami w szkole w Dobrej z 16-go marca 2018 roku.
Bardzo to byla mila wizyta!

Mike Demkowicz Sunday, March 25, 2018 02:38 AM
Translation:
I attach a photo of meeting students at the school in Dobra from March 16, 2018.
It was a nice visit!
93) Slawomir Dobrzanski 
IP logged Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_11_6) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/65.0.3325.162 Safari/537.36
Monday, March 19, 2018 05:14 AM Write a comment

Serdeczne pozdrowienia z Dobrej! Po koncercie w
szkole muzycznej w Sanoku odwiedzilem cerkwie w Uluczu, w Dobrej oraz w Turzansku.
Zalaczam zdjecie z mojej wizyty w w szkole w Dobrej.

Mike Demkowicz Sunday, March 25, 2018 02:47 AM
Translation:
Best regards from Dobra! After the concert I visited the Orthodox music school in Ulucz, Dobra and Turzansk.
I attach a picture of my visit to the school in Dobra.
92) Jan Popiel 
Location:
Boston Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/63.0.3239.132 Safari/537.36
Friday, February 9, 2018 11:24 AM Write a comment

Interesujace historie, szczegolnie o szlacheckie dla mnie poprzednio niezbyt znane. Dziekuje.
91) Theo van den Broek 
Location:
Korzeniec Gmina Bircza, Poland Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; WOW64; Trident/7.0; rv:11.0) like Gecko
Friday, February 9, 2018 12:43 AM Write a comment

very impressive website with so much good quality information.
View RSS Feed
[1] 2 3 ... 10
Administration
Powered by Lazarus Guestbook from carbonize.co.uk