Adam Fastnacht

 

"Dobra zawdziecza swoj poczatek przywilejowi Wladyslawa Jagielly, ktory w r 1402 nadal trzem barciom stryjecznym Juremu, Zanowi i Dymitrowi oraz innym nie wymienionym z imienia sluzkom z Ulucza pole zwane Dobre. AGZ VII s 445. W zamian mieli oni pelnic pewne powinnosci na rzecz zamku sanockiego. Opierajac sie na przywileju krolewskim wyrobili oni sobie z czasem przynalezniosc do stanu szlacheckiego jako szlachta zagrodowa. Hejnosz, Zerela II s. 29
Wies obecnie zwie sie D. Szlachecka, a obok niej jest druga wies Dobra Rustykalna. Zapiski sadowe z XV w. nie wyrozniaja tej drugiej wsi, ale lustracja z 1565 traktuje odrebnie od Dobrej " w ktorej wshitko ziemianie mieszkaja" rowniez czesc tej wsi nalezaca od dawna do zupy solskiej, zamieszkala przez kmiecia, zagrodnika i karczmarza- Zerela II s. 29, 32, 288. Takze i rejestry podatkowe z drugiej polowy XVII w. odrozniaja od Dobrej Szlacheckiej czesc bedaca uposazeniem starosty. Dobra tak od osob Nobilium w tey wsi iako tez z czesci IMC Pana Starosty Sanockiego" w r. 1676 w Castrensia Sanocensia Acta w Arch. Panstw. w e Lwowie.
Wspomniany przywilej Jagielly z r. 1402, okreslajac rozmiar nadania Dobrej wspomina, ze siega ono od brodu zwanego Brud Chlumcense". Nazwa pochodzi od wsi Hlomczy na lewym brzegu Sanu, zwanej w XV w. Hlumcza, Hlumpcza lub Hlomyecz, a poraz pierwszy wymienionej w 1429. Byla to wies na prawie ruskimliczaca w 1439 r. 18 rodzin
a przeniesiona na prawo niemieckie dokumentem krolewskim z 28 V 1468. Sasiednia Lodzina pojawia sie w r. 1442 przy czym data ta nie oznacza poczatku jej istnienia-AGZ XI 1752.
W pierwszej polowie XV wieku powstala trzecia miejscowosc tej nazwy, Mrzyglod obecny polozony na lewym brzegi Sanu naprzeciw Tyrawy Solnej i ujscia potoka Tyrawa. Krol Wladyslaw Jagiello w przywileju wydanym 28 VI 1431 mowi o niedawnym zamienieniu wsi Tyrawy na miasto i nadaje temu miastu dwa jarmarki rocznie.