Celestyna's Janczak z.d. Dobrzanska, a participant's in the meeting in Dobra impressions:

Jestem bardzo szczęśliwa, że dzięki inicjatywie Pana Jana Popiela, w dniu 08.08.2015 roku podczas Zjazdu dobrzan, mogłam zrealizować marzenie mojego dorosłego życia, bowiem odwiedziłam i poznałam miejscowość- Dobra, w Ziemi Sanockiej.
Miejscowość ta odegrała jakże ważną rolę w historii Polski. Dobra jest gniazdem rodowym rycerzy- szlachty Dobrzańskich, z których pochodzę. Od 1402 roku była wioską moich praprzodków. Stad pochodzi moje nazwisko. Ród Dobrzańskich stanowi cząstkę narodu polskiego. Na przestrzeni wieków Dobrzańscy jako rycerze- szlachta, stanowili siłę obronną Rzeczypospolitej (również na Wołyniu, gdzie mieszkałam w dzieciństwie), byli chlubą narodu polskiego, wyróżniali się swoją działalnością m. in. w polityce, wojsku, nauce, kulturze, duchowieństwie oraz w działalności społecznej.
Z wielkim sentymentem sięgam myślami do Dobrej Jurego, Zańka i Dymitra- protoplastów rodu Dobrzańskich, którzy 28 czerwca 1402 roku otrzymali od króla Władysława Jagiełły pole zwane Dobrym- „o takiej powierzchni, jaką zdołali objechać od wschodu do zachodu słońca”. Otrzymali też herb, zawołanie i nazwisko- Dobrzański. Byli towarzyszami roty pancernej Frąckiewicza, służyli na zamku w Sanoku. Ci trzej bracia stryjeczni byli również giermkami czwartej żony króla Władysława Jagiełły- Sonki (Zofii) Holszańskiej.
Jestem bardzo wdzięczna organizatorom Zjazdu za to, że mogłam poszerzyć horyzonty wiedzy na temat Dobrej, szczególnie współczesnej. Mogłam porozmawiać z Dobrzańskimi noszącymi różne przydomki, które powstały jeszcze w okresie przednazwiskowym (niektórzy Dobrzańscy pozostali tylko przy przydomkach, albo używają przydomka i nazwiska lub tylko nazwiska- Dobrzański).
Odczułam ogromną radość, gdy spotkałam ludzi, którzy wywodzą swoje korzenie genealogiczne z Dobrej.
Spacerując po Dobrej Szlacheckiej, odbyłam sentymentalną podróż po przepięknej miejscowości. Podziwiałam piękną panoramę otwartą na San. Oczami wyobraźni widziałam na drogach i dróżkach Dobrej współczesnej, tysiące śladów pozostawionych przez naszych praprzodków w przeciągu kilku wieków. Jednak ślady te mocno zatarł już czas.
Nasza Dobra w XXI wieku jest nowoczesna. Ma odnowioną i schludną zabudowę, a droga główna pokryta jest asfaltem. Dom Ludowy dowodzi, że w Dobrej tętni życie społeczne.
Organizatorom Zjazdu życzę, żebyście Państwo podtrzymywali tę piękną tradycję, zainicjowaną przez Pana Jana Popiela, który dotychczas je organizował. Serdecznie dziękuję Paniom: Annie i Helenie Misiło z Pieniężna, za zorganizowanie Zjazdu w Dobrej, w którym uczestniczyłam. Jestem pod wielkim wrażeniem.
Łączę serdeczne podziękowanie za perfekcyjne przygotowanie Zjazdu, na którym pamięć o przeszłości połączyła stary ród Dobrzańskich z całym światem.
Celestyna Janczak z d. Dobrzańska

 

Back to the Dobra Slachecka Society main page