Sign the Guestbook
The Dobra Szlachecka Society Guestbook
Thanks for visiting my website. Please leave your comments...
Total Entries: 128   Entries Viewed Per Page: 10
1 ... 11 12 [13]
Name Comments
8) Remigiusz Mazur Hanaj 
Location:
z Polski Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/33.0.1750.154 Safari/537.36
Sunday, March 16, 2014 07:10 PM Write a comment

Szanowny Panie, od początku lektura mejli od pana była dla mnie szczególnie angażująca, dopiero jednak po mojej wizycie w Dobrej oraz następnych listach od pana zdałem sobie sprawę dlaczego. Jest pan mieszkańcem Dobrej, chociaż o specyficznym statusie fizycznej nieobecności, znają tam pana wszyscy, chociaż nie jest pan ich dosłownym sąsiadem, ani też osobą publiczną. Pan z kolei żywo reaguje na to, co się tam (nie) dzieje. Ma pan do Dobrej z Nowego Jorku tak naprawdę dużo bliżej niż ja z Warszawy, dla mnie list do pana jest niczym wyprawa tam. Dobra jako przestrzeń miejsca, krajobrazu zachowała (mimo zmian) ciągłość, chociaż Dobra jako przestrzeń społeczna jest nieciągła, porwana i nabiera wymiaru czegoś na kształt, jak widzę, ogólnoświatowej i ponadczasowej wspólnoty, czego wyrazem jest pana strona. Czy na jakiejś płaszczyźnie można zestawić bezboleśnie ze sobą prawa dzisiejszych mieszkańców Dobrej z prawami członków wspólnoty dobrzan do "utraconej ojczyzny"? Proszę wybaczyć, dla pana to rzeczy oczywiste, ja je właśnie na gorąco, w pana "obecności" przepracowuję. Mam nadzieję, że nie nadużywam pana cierpliwości i emocji.
Też się urodziłem w poznańskiem (moi rodzice z Lubelszczyzny) i właśnie dlatego ;) przejechałem przez San wyżej, chciałem rzucić okiem szerzej na okolicę, gdzie wsie wcześniej były zasadniczo głównie ukraińskie. Po to męczyłem samochód na leśnych duktach i przyznam, że wrażenie to na mnie zrobiło ogromne, pustka i przyroda, czasem jakieś kolonie raczej niż wsie. (W jednej z nich usłyszałem od Polaka autochtona: "Wcześniej żyliśmy jak bracia, a potem przyszli uczeni i przynieśli nienawiść"...) Sprawdziłem dane, np. Żohatyń, Jawornik, Ulucz jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to 1:10, a nawet mniej w stosunku do tego, co było. Internet także jest dzisiaj "terenem" dla etnografa, jak pan wie, więc proszę zrozumieć moją pewną wstrzemięźliwość w tym względzie, obowiązuje mnie etyka etnograficzna, która nakazuje chronić anonimowość rozmówcy. A np. pan Bagiński swoją odmowę motywował tym, że "a bo później pan to ogłosi w tych internetach". Z drugiej strony dzisiaj antropologia coraz częściej angażuje się po stronie zmiany społecznej, etnografowi coraz trudniej być "przezroczystym", zresztą właśnie etyka każe z tej przezroczystości czasem rezygnować. Co by to mogło być w tym przypadku? Pewnie praca nad pojednaniem i wzajemnym zrozumieniem, bo przecież prezydent za nas tego nie zrobi...
Z panem Sławomirem Demkowiczem-Dobrzańskim z Wołomina na pewno spróbuję się skontaktować. Dziękuję.
7) Remek Mazur-Hanaj 
Location:
Polska Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/33.0.1750.154 Safari/537.36
Sunday, March 16, 2014 06:59 PM Write a comment

Panie Janie, w Dobrej byłem jesienią, krócej niż planowałem, zaledwie jeden dzień, szyki pokrzyżowała mi pogoda oraz brak zasięgu mojej sieci komórkowej w tej okolicy. Jechałem wzdłuż Sanu z północy od Dynowa, tam jednak objazd, w związku z remontem mostu na potoku, skierował mnie na, 15 kilometrowy jak się okazało, odcinek po kamieniach górską doliną przez las, przez ten czas nie spotkałem żywej duszy. Wszystko to razem zaczęło przypominać mi wyprawę do Albanii. No bo podobno w Bieszczadach nie ma już takich miejsc. Długo więc docierałem przez Żohatyn, Jawornik Ruski, Borownicę i Ulucz, po drodze rozmawiałem z paroma osobami. Pierwsze co zobaczyłem wjeżdżając do Dobrej to piękną panoramę otwartą na San, z kapliczką, dziko rozsianymi żółtymi kwiatami i dymami ognisk, zwiastujących jesień. Załączam, chociaż słabym aparatem robiłem. Sama wieś nieco surrealistyczna, chyba przez most, którym wiedzie do niej jedyna w tej chwili dobra droga od Mrzygłodu. Ślady dawnej świetności, świadczące też o wspólnocie i intensywnym życiu - zwłaszcza dom ludowy, kontrastują z ogólnym wrażeniem wymarłości, a świeży, dymiący asfalt na drodze jeszcze to wrażenie pogłębia. Kilka starych domów, świeżo odremontowana z zewnątrz cerkiew, a obok sklep, w którym zwyczajem etnografa postanowiłem zasięgnąć języka i zobaczyć co we wsi piszczy. Ludzie różni, niektórzy chyłkiem przemykający się, inni przeciwnie ważniacy, jeden z nich zagadnięty mówi o dwóch muzykantach, jest nawet dość sympatycznie. W końcu rozmawiam z panem Kłodowskim i jego żoną, muzykantem, jednak już z młodszego pokolenia, chyba 1940, a także z panią Nisiewicz, rocznik chyba ten sam oraz jeszcze jedną osobą z Borownicy. Pan Bagiński, w którym pokładałem duże nadzieje niestety nie zgodził się na rozmowę, pan Demkowicz jest u syna w Sanoku - jego oraz kilka innych osób zostawiłem sobie na następny raz na dłuższą wizytę, być może nie ostatnią zresztą, bo coraz bardziej mnie, oprócz muzycznego, interesuje także problem tożsamościowy począwszy od czasów przedwojennych, aż do dzisiaj, to w końcu klasyczny dla antropologa kultury temat.
Na tym kończę, dziękuję jeszcze raz za bezinteresowną pomoc, życzę powodzenia i pozdrawiam - Remek Mazur-Hanaj
6) Marian Śmiech 
Location:
Polska Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:27.0) Gecko/20100101 Firefox/27.0
Sunday, March 16, 2014 12:03 PM Write a comment

Drogi Janie, historia dramatycznych relacji Ukraińsko-Polskich jest(uważam) dość znana. Tratując ją dogłębniej (jak świetnie wiesz) sięgnąć trzeba grubo w głąb czasu, a i niepowetowanych błędów polityki wobec mniejszości narodowych, szczególniej Ukraińców, przez rządy tzw. II Rzeczypospolitej. Nie jestem historykiem, nie mam żadnych (prawdopodobnie) korzeni ukraińskich. Jednako poznałem los wielu wygnanych Rodzin, osiadłych na ziemiach zachodnich. To zainspirowało mnie do zgłębienia (w wymiarze popularnym) wiedzy o historii relacji naszych narodów. Pomijając "skalowanie" wzajemnej eksterminacji, krzywdy wyrządzone przez Rzeczpospolitą Ukraińcom, bezsprzecznie są (najoględniej) - NIEMAŁE...
5) Jason Petula 
Location:
Hummelstown, PA Location
IP logged Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.0; WOW64; Trident/5.0)
Saturday, March 15, 2014 06:44 PM Write a comment

(5) My great grandmother apparently came from Dobra as a child with her sister Maria (Mary) and their mom Kataryna Kowalczyk Dziurdziewicz. Kataryna's husband was Michael (Michal) and I have no evidence of him in America. Maria (Mary) had a twin brother named Michael who had a son named George. George served with the French during WWI. My great grandmother Anna was probably born on Oct 14, 1891 and died on July 19, 1961. Can any one help me make connections in Europe?

Michael Demkowicz Sunday, April 6, 2014 06:11 PM
Hello Jason, I am pleased to tell you that I have a page from a census with your gggrand parents Michael & Kataryna and all their children with birth dates, marriage dates, etc. Anna was born Oct. 11, 1890.

Jan Popiel Tuesday, April 8, 2014 11:48 AM
Tłumaczenie/translation into Polish: Prababcia przyjechała do Ameryki z Dobrej razem z jej siostrą Marią oraz mamą, czyli Katarzyną Kowalczyk Dziurdziewicz. Mężęm Katarzyny był Michał i Jason Petula ma dowód na jego, Michała, przebywanie w Ameryce.
Maria miała brata Michała, ktory miał syna Jerzego (George). George służył we francuskiej armii w czasie I Wojny Swiatowej. Prababcia Anna urodziła sie najprawdopodobnie 14 października 1891. Czy jest ktoś w Europie, kto byłby w stanie ustalić związek z tą Rodziną w Europie?
J.P.:Zgłosił sie Mike, któremu zostawiłem (J.P.)ksiegi metrykalne Dobrej. Czy zgłosi sie ktoś z Polski? Wiem, że w Sanoku mieszka Pan Kowalczyk...
4) Lesley Uniatycka 
Location:
UK Location
IP logged Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729; InfoPath.2)
Tuesday, February 25, 2014 09:08 AM Write a comment

Have made some great progress with finding Coppieters de Tergonde descendants, through the help of this site - thank you! This has resulted in planning a June '14 visit, along with other new cousins from France, Belgium and Poland to attend a special mass in the beautiful Borownica church. My father's ashes will be returned to his beloved Poland at long last! I'm still short of information for the Uniatycki side of the family, and am now looking for connections with Jozefa Omelan (is this a polish name?).
3) Ron(Sandra) Blackburn 
Location:
Florida USA Location
IP logged Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.0; Trident/5.0; BOIE9;ENUS)
Wednesday, February 19, 2014 11:14 AM Write a comment

I do research on Gbur and other families of dobra.
2) John S. Johnson 
Location:
Canada Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/32.0.1700.107 Safari/537.36
Wednesday, February 19, 2014 09:49 AM Write a comment

Jan and Mike by setting this web site up envisioned a HOME that provides for the needs of all people with roots in Dobra. Jan's research was poised to open a new door of understanding, and once the door was opened others followed.
1) Michael Demkowicz 
Location:
Colonia, NJ Location
IP logged Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:27.0) Gecko/20100101 Firefox/27.0
Tuesday, February 18, 2014 01:54 AM Write a comment

(1) Welcome everyone interested in Dobra Szlachecka, Poland. This is a new guestbook so please share your stories, photos and if you have any documents regarding Dobra please send them to us.
View RSS Feed
1 ... 11 12 [13]
Administration
Powered by Lazarus Guestbook from carbonize.co.uk